PROJEKTOWANIE URBANISTYCZNE SEM.III

STUDIA INŻYNIERSKIE, ROK AKADEMICKI 2023/24

 

Prowadzący przedmiot:

dr hab. inż. arch. Klara Czyńska, prof. ZUT

mgr inż. arch. Mikołaj Heigel

mgr inż. arch. Katarzyna Styborska

 

 

 

Temat ćwiczeń: PROJEKT MAŁEGO ZESPOŁU ZABUDOWY JEDNORODZINNEJ

 

OPIS PRZEDMIOTU:

Zajęcia z przedmiotu Wstęp do Projektowania Urbanistycznego sem. III w roku akademickim 2023/24 składają się z wykładów („Teoria Urbanistyki” – 2 godz. tygodniowo) i ćwiczeń projektowych (3 godz. tygodniowo). Projekty na ćwiczeniach będą wykonywane w zespołach 4 osobowych. Na ocenę końcową z ćwiczeń wpływ mają: oceny cząstkowe zebrane podczas pracy w semestrze, obecność na zajęciach oraz przede wszystkim efekt finalny w postaci projektu. Obecność na wykładach jest obowiązkowa i warunkuje zaliczenie. W przypadku przejścia w tryb nauki zdalnej program przedmiotu i sposób organizacji zajęć ulegnie zmianie.

 

OPIS PROJEKTU SEMESTRALNEGO:

Celem projektu jest opracowanie koncepcji zabudowy terenu na obszarze dzielnicy Pogodno z przeznaczeniem na mały zespół mieszkaniowy z usłu­gami, przestrzenią publiczną, zielenią i komunikacją. Obszar projektowy, na którym powstanie koncepcja zabudowy osiedla, to teren ogrodów działkowych, zamykający się ulicami: Mickiewicza, Brzozowskiego, Unii Lubelskiej, Zimowskiego i Okrzei.

 

HARMONOGRAM PRZEBIEGU ĆWICZEŃ:

HARM-SZ

 

CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA

1) ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE / WYCIECZKA – Ćwiczenie 1

W ustalonym na pierwszym wykładzie terminie udamy się na wycieczkę urbanistyczną do dzielnicy Pogodno. Spotykamy się na skrzyżowaniu ulic Cieszkowskiego, Korfantego i Waryńskiego.

 

2) KLAUZURA Z MODELOWANIA WNĘTRZ URBANISTYCZNYCH – Ćwiczenie 2

Na zajęcia należy przynieść:
- kilka arkuszy tektury, papieru technicznego formatu A3 lub/i kartonu szarego,
- nożyk, nożyczki, klej, taśmę dwustronną i zwykłą,
- materiały rysunkowe: papier, ołówki, itp.

CZĘŚĆ ANALITYCZNA

SCHEMATY ANALITYCZNE – Ćwiczenia 3, 4 i 5

Należy przygotować min. 4 analizy urbanistyczne Pogodna w zakresie ujętym w pliku ORTO.jpg. Grafika analiz powinna być prosta i wyrazista. Należy stosować 1-2 typy oznaczeń na analizę. Proszę nie zapomnieć o tytule każdej z analiz. Jeśli to konieczne zastosować legendę. Zakres merytoryczny analiz można dostosować do własnych preferencji i wrażliwości. Przykładowe tematy analiz:

– główne, krystalizujące elementy kompozycji urbanistycznej (osie, ciągi, przestrzenie węzłowe, itp.);

– charakterystyka obszarów zieleni;

– typologia zabudowy;

– typologia kształtów wnętrz urbanistycznych (placów i ulic);

– zamknięcia i otwarcia widokowe;

– powiązania komunikacji publicznej.

Korekty na zajęciach będą odbywać się w wersji cyfrowej – na laptopach, nie ma koniczności drukowania analiz. Na zajęciach 09.11.2023 odbędzie się publiczna prezentacja i zamknięcie części analitycznej. Proszę postawić nacisk na wnioski, które mogłyby ukierunkować projekt koncepcji osiedla domów jednorodzinnych.

 

CZĘŚĆ PROJEKTOWA

1) SCHEMATY KONCEPCYJNE  – Ćwiczenie 6 (16.11.2023)

Należy przygotować pierwsze pomysły na zagospodarowanie terenu opracowania w oparciu o szeroki kontekst przestrzenny otoczenia i powiązania komunikacyjne (piesze i kołowe). Proszę pamiętać o złożonym ukształtowaniu terenu. Szkice odręczne, zostaną omówione w ramach korekt. Powinny być przygotowane w bardzo schematycznej formie, bez wyróżniania poszczególnych budynków. Proszę jedynie zaznaczyć osie ulic, lokalizacje i kształty placów, elementy zamknięć lub otwarć widokowych itp.

2) SZKICE KONCEPCJI W SKALI – Ćwiczenia 7, 8,9 (23.11.2023, 30.11.2023, 07.12.2023)

Po fazie schematów koncepcyjnych należy przygotować bardziej szczegółowy rzut zagospodarowania (dokładność właściwa dla skali 1:1000). Powinien on zawierać dyspozycje rozmieszczenia: budynków, ulic, placów, terenów zielonych. Szkic koncepcji może być przygotowany na komputerze, jednak na zajęcia prosimy przynosić wersję drukowaną (może być wydruk roboczy linearny, ale z zachowaniem skali).

Proszę zebrać i opracować przykłady obiektów architektonicznych zastosowanych w projekcie: budynki jednorodzinne wolnostojące, bliźniacze, szeregowe, MDM oraz inne specjalne w zależności od potrzeb, np. sklep, dom kultury, kawiarnia.

3) PREZENTACJA KONCEPCJI  – Ćwiczenie 10 (14.12.2023)

Publiczna prezentacja przygotowanych materiałów: rzutu, inspiracji, rzutów architektonicznych zastosowanych budynków. Prezentację należy przygotować w pliku PowerPoint.

4) RZUT W SKALI, MODEL 3D – Ćwiczenie 11 (21.12.2023)

W kolejnym etapie rzut zasadniczy powinien zostać uszczegółowiony. Uzupełniony o takie elementy ulice i chodniki, parcelacje, zieleń, zagospodarowanie przedogródków itp. Należy rozpocząć pracę nad modelem 3d całego założenia przynajmniej wraz z najbliższym otoczeniem (ulicami i budynkami przylegającymi). Technika wykonywania rzutu jest na tym etapie dowolna (można stosować wspomaganie komputerowe).

5) PIESZOJEZNIA – Ćwiczenie 12 (04.01.2024)

Każdy z członków zespołu przygotowuje szczegółowy projekt innego wybranego fragmentu zagospodarowania pieszojezdni wraz z przedogródkami i obrysami budynków. Należy odwzorować minimum 60 m ulicy (może być wraz z placem). Przygotowane projekty powinny wpisywać się w zagospodarowanie całości osiedla. Projekty proszę uwzględnić w finalnym rzucie założenia. Forma przygotowania: wersja cyfrowa przesłana przez MSTeams.

6) PRACE KOŃCOWE – Ćwiczenie 13, 14, 15

Jest to etap pracy nad koncepcją, polegający na stopniowym doprecyzowaniu i uszczegóławianiu rysunku rzutowego oraz pozostałych elementów projektu, jak: przekroje i wizualizacje (w celu doboru odpowiednich kadrów). Na ostatnie ćwiczenia należy przedstawić zarys prezentacji końcowej.

 

ELEMENTY PODLEGAJĄCE ODWZOROWANIU NA RZUCIE KONCEPCJI:

– Rozplanowanie budynków jednorodzinnych z pokazaniem rzutu dachów;

– Rozplanowanie obiektów usługowych i innych z oznaczeniem wejść i zagospodarowania terenu wokół;

– Podziały własnościowe terenu;

– Układ komunikacyjny z pokazaniem jezdni, chodników, pieszojezdni, ciągów pieszych, czasowych miejsc postojowych przy obiektach usługowych (zakres uzależniony od przyjętej koncepcji obsługi komunikacyjnej projektowanego zespołu zabudowy jednorodzinnej).

– Zagospodarowanie przedogródków z pokazaniem dojazdów do garaży oraz dojść do obiektów, rozplanowaniem śmietników (indywidualnych!), zieleni niskiej, średniej i wysokiej, elementów małej architektury w tym ogrodzeń;

– Zagospodarowanie terenu wokół obiektów usługowych i innych z pokazaniem dojazdów do zaplecza, dojść pieszych, zieleni, obiektów małej architektury, itp.;

– Zagospodarowanie terenów zielonych z pokazaniem zieleni niskiej, średniej, wysokiej, rodzajów nawierzchni utwardzonych, elementów małej architektury;

– Projekty zastosowanej zabudowy jednorodzinnej – rzuty, elewacje, perspektywy. W przypadku zastosowania obiektów z katalogów lub czasopism (możliwe użycie odbitek kserograficznych lub skanów) z obowiązkowym podaniem informacji bibliograficznych dotyczących autorów projektów i wydawnictwa;

Rzut koncepcji powinien być przedstawiony na tle podkładu geodezyjnego (delikatny zarys w odcieniach szarości). Należy zwrócić uwagę na spasowanie obrysu koncepcji z rzeczywistą przestrzenią odwzorowaną na podkładzie (m.in. projektowane ulice i chodniki powinny łączyć się z istniejącą infrastrukturą). Należy obrysować i podkreślić zabudowę istniejącą otaczającą teren projektowy w granicach widocznego podkładu geodezyjnego.

Do projektu należy dołączyć minimum 2 przekroje przez najważniejsze fragmenty terenu wraz z pokazaniem zabudowy projektowanej i istniejącej oraz zagospodarowaniem terenu. Ponadto proszę przedstawić powiększenia przekrojów na styku z ulicą Zimowskiego i Unii Lubelskiej.

 

ELEMENTY OBOWIĄZKOWE NIEZBĘDNE DO ZALICZENIA PRZEDMIOTU:

1– CZĘŚĆ ANALITYCZNA

2– AKSONOMETRIA CAŁEGO ZESPOŁU z odwzorowaniem otoczenia

3– RZUT KONCEPCJI PROJEKTOWEJ + kilka powiększeń fragmentów

4– DWA PRZEKROJE + powiększenie styku z ulicą Zimowskiego i Unii Lubelskiej

5– DWA WIDOKI z lotu ptaka (perspektywy lub aksonometrie) pokazujące elewację zespołu z bramami urbanistycznymi od strony ulicy Zimowskiego / Unii Lubelskiej i Okrzei

6– MINIMUM 2 PERSPEKTYWY urbanistyczne z poziomu człowieka obejmujące zespoły budynków (nie pojedyncze obiekty) wraz z detalem zagospodarowania

7– PROJEKT PIESZOJEZDNI (wg wytycznych z Ćwiczenia 12)

8– PROJEKTY ARCHITEKTONICZNE budynków wykorzystanych w koncepcji

9– PUBLICZNA PREZENTACJA PROJEKTU

 

KRYTERIA OCENY ĆWICZEŃ PROJEKTOWYCH

Podstawą zaliczenia ćwiczeń jest obecność i oddanie wymienionych dalej 4 elementów podsumowujących proces projektowy. Materiały należy przedstawić lub złożyć do oceny (wg wytycznych prowadzącego) w następujących terminach:

1) Część analityczna – 09.11.2023;

2) Prezentacja koncepcji – 14.12.2023;

3) Projekt pieszojezdni – 04.01.2024;

4) Plansze projektowe i prezentacja końcowa – 25.01.2024 lub w innym ustalonym terminie.

Brak spełnienia powyższych kryteriów jest równoznaczny z brakiem możliwości zaliczenia projektu.

 

KRYTERIA OCENY WYKŁADÓW

Podstawą zaliczenia wykładów jest frekwencja. W przypadku 4 lub więcej nieobecności na wykładach konieczny jest egzamin.  Ponadto w ramach wykładów odbywać się będą przeglądy zaawansowania prac nad projektem. Co tydzień, począwszy od 23.11.2023, swoje osiągnięcia prezentować będą dwa zespoły projektowe wyznaczone przez prowadzących.

 

 

MATERIAŁY DO POBRANIA:

Ortofotomapa do analiz

Nazwa pliku: ORTO.rar

Wielkość pliku: 125MB

 

Zdjęcia lotnicze

Nazwa pliku: FOTO_LOT.rar

Wielkość pliku: 59MB

 

Podkłady cyfrowe

Nazwa pliku: PODKLADY.rar

Wielkość pliku: 38MB