PROJEKTOWANIE URBANISTYCZNE SEM.IV

STUDIA INŻYNIERSKIE, ROK AKADEMICKI 2023/2024

 

dr hab. inż. arch. Klara Czyńska, prof. ZUT

mgr inż. arch. Mikołaj Heigel

mgr inż. arch. Katarzyna Styborska

 

 

 

 

Temat ćwiczeń: ZESPÓŁ ZABUDOWY WIELORODZINNEJ NA GOLĘCINIE-GOCŁAWIU

 

 

1. OPIS PROJEKTU SEMESTRALNEGO

Celem projektu jest opracowanie koncepcji zabudowy terenu wzdłuż linii brzegowej na Golęcinie-Gocławiu z przeznaczeniem na zespół zabudowy wielorodzinnej z usłu­gami, przestrzeniami publicznymi, zielenią i komunikacją. Szczególnie istotny w projekcie jest kontekst krajobrazowy oraz bezpośredni styk z wodą.

Obszar opracowania zamyka się od zachodu ulicą Światowida, a od wschodu granicę stanowi linia brzegowa. Jest to długi i wąski pas terenu (1000 x 250 m) wykorzystywany głównie na cele usługowe i przemysłowo-składowe. Znajduje się tam również Marina Gocław oraz siedziba pilotów portowych. Teren jest częściowo zabudowany, ale posiada również sporo obszarów naturalnych bez utwardzonych nabrzeży. Istotnym kontekstem tematu jest styk z wodą oraz bliskość istotnych fragmentów miasta, takich jak Wały Chrobrego. W koncepcji projektowej można wybrać fragment terenu (do uzgodnienia z prowadzącym). Należy uwzględnić uwarunkowania historyczne, przestrzenne i komunikacyjne terenu opracowania.

Projekt wykonywany w zespołach 3-4 osobowych.

 

2. HARMONOGRAM REALIZACJI PROJEKTU

 

 

 

3. ZAKRES OPRACOWANIA PROJEKTU

 

A) Część analityczna – analiza powiązań funkcjonalno-przestrzennych

Do wszystkich opracowań mapowych w części analitycznej należy przygotować taki sam podkład, dokładnie w tym samym kadrze, najlepiej w proporcji 16:9 (zgodnej z proporcją slajdu).

 

1)    SKALA „XL”: na mapie pokazać relacje obszaru opracowania do centrum Szczecina i do wód otaczających miasto;

2)    SKALA „M”: na schematach obejmujących obszar opracowania wraz z najbliższym kontekstem proszę przedstawić: 

– układ komunikacji kołowej z rozróżnieniem hierarchii dróg;

– sieć transportu miejskiego, w tym trasę i przystanki (m.in. SKM)

– zabudowę i jej funkcję;

– waloryzację zabudowy: harmonijna / dysharmonijna;

– punkty węzłowe / charakterystyczne, np. wnętrza urbanistyczne, ważne skrzyżowania, punkty widokowe. Materiał uzupełnić zdjęciami.

3)    SKALA „S”: część analityczką kończą wytyczne do części projektowej w formie szkicu. Proszę unikać tekstu. Odnieść się do kształtowania komunikacji kołowej i publicznej, planowanych powiązań funkcjonalnych, ważnych punktów i funkcji.

Ten blok zajęć kończy się publiczną prezentacją – na ocenę.

 

B) Część projektowa

Część projektową rozpocznie przygotowanie moodboardu, obrazującego klimat projektowanej zabudowy i przestrzeni publicznej. Można wykorzystać zdjęcia zrealizowanych przykładów zabudowy / waterfrontów / przestrzeni, a także pokazać materiały, kolorystkę i ewentualnie stylistykę architektoniczną.

Podczas korekt proszę przygotować możliwość wspólnego rysowania pierwszych koncepcji projektowych, wynikających z wytycznych opracowanych w części analitycznej.

 

Koncepcja projektowa – na ocenę

Pierwsze szkice kształtowania zespołu zabudowy w formie bardzo ogólnej koncepcji – na rzucie i w 3D (szkice odręczne lub cyfrowe). Poszczególne zagadnienia, jak: projektowana komunikacja, zabudowa, układ kompozycyjny (elementy krystalizujące, akcenty przestrzenne, rozmieszczenie większych placów, powiązania widokowe) proszę przedstawić na osobnych schematach. Ze szczególną uwagą proszę zaprojektować sylwetę zabudowy widoczną od strony wody (waterfront).

Należy uwzględnić:

- układ komunikacyjny;

- zabudowę istniejącą i projektowaną i ich funkcje;

- powiązania widokowe;

- styk z wodą;

- sylwetę zabudowy.

 

Bulwary nadrzeczne

Należy przedstawić pomysły i konkretne rozwiązania zagospodarowania terenu na styku z wodą. Należy narysować rzut, przekrój, szkice.

 

Projekt ulicy

Na podstawie przyjętego układu kompozycyjnego i wyznaczonych ciągów komunikacyjnych należy narysować zagospodarowanie wnętrza ulicznego. Każda osoba z grupy powinna zająć się inną ulicą, np.:

- główną ulicą założenia;

- ulicą dojazdową (boczną);

- pieszo jezdnią;

- ciągiem pieszym.

Należy narysować rzut, przekrój, szkice.

 

Projekt placów

Na podstawie przyjętego układu kompozycyjnego należy narysować zagospodarowanie placu (przestrzeni publicznych lub wnętrz zespołów mieszkaniowych). Każda osoba z grupy powinna zająć się inną przestrzenią. Należy narysować rzut, przekrój, szkice.

 

Rozwiązania techniczne

Na rysunku należy przedstawić rozwiązania techniczne parkingów podziemnych. Należy uwzględnić:

- rozplanowanie w zależności od kwartałów zabudowy;

- rampy wjazdowe;

- ilości miejsc parkingowych w stosunku do zabudowy;

- klatki schodowe.

 

 

PREZENTACJA KONCEPCJI PROJEKTOWEJ:

a)

RZUT układu funkcjonalno-przestrzennego i zagospodarowania terenu:

 

– lokalizacja i układ budynków mieszkalnych z pokazaniem podziału na sekcje z klatkami schodowymi oraz z oznaczeniem wejść do budynków

– zagospodarowanie przestrzeni publicznych i wnętrz zespołów mieszkaniowych z oznaczeniem usytuowania miejsc rekreacyjnych, placów gospodarczych ze śmietnikami, awaryjnych dojazdów do klatek schodowych (jeśli nie ma bezpośredniego dojazdu z ulicy), zieleni niskiej, średniej i wysokiej, elementów małej architektury

– układ komunikacyjny z pokazaniem jezdni, chodników, pieszojezdni, ciągów pieszych, czasowych miejsc postojowych

– lokalizacja obiektów usługowych (z pokazaniem schematycznego rzutu przyziemia), wraz z zagospodarowaniem terenu

– zagospodarowanie terenów zielonych z pokazaniem zieleni niskiej, średniej, wysokiej, nawierzchni utwardzonych, elementów malej architektury oraz poszczególnych funkcji projektowanych

– oznaczenie wjazdów do parkingów podziemnych oraz ich obrysów poniżej poziomu terenu (linią przerywaną)

– należy rozrysować schematy funkcjonalne wybranych parkingów podziemnych z pokazaniem ramp wjazdowych, miejsc postojowych, klatek schodowych (ew. wind).

b)

ELEWACJE lub perspektywy budynków zastosowanych w projekcie (UWAGA: jeżeli zastosowane budynki pochodzą z innych materiałów źródłowych niż opracowanie własne należy pod każdą cytowaną ilustracją podać źródło i autora)

c)

RZUTY UKŁADÓW MIESZKAŃ zastosowanej zabudowy mieszkaniowej (UWAGA: jeżeli zastosowane budynki pochodzą z innych materiałów źródłowych niż opracowanie własne należy pod każdą cytowaną ilustracją podać źródło i autora)

d)

PRZEKROJE przez cały teren opracowania w miejscach ważnych, charakterystycznych lub problemowych z pokazaniem proporcji projektowanej zabudowy, linii brzegowej, topografii terenu. 

e)

WIZUALIZACJE koncepcji projektowej (widoki aksonometryczne oraz perspektywy modelu 3D)

– widok aksonometryczny z góry

– widok z lotu ptaka na elewację całego zespołu zabudowy od strony wody (widok sylwety zabudowy)

– pokazanie wybranych fragmentów nowej zabudowy z góry (wymiar architektoniczny)

– wizualizacje nowych wnętrz urbanistycznych z pokazaniem ogólnej aranżacji (z poziomu człowieka)

 

 

FORMA OPRACOWANIA PROJEKTU

1.

Publiczna prezentacja na zakończenie semestru w formacie PowerPoint

2.

Plansza formatu A2 – wizytówka projektu

3.

Wersja cyfrowa projektu wgrana na platformę MSTeams

  

 

SPOSÓB OCENY PRZEDMIOTU

Na ocenę z przedmiotu Projektowanie Urbanistyczne składa się ocena z wykładu i ćwiczeń. Oceny te są tożsame. Ocena z wykładu jest jednak dodatkowo uwarunkowana liczbą obecności na wykładach – maksymalnie można mieć 4 nieobecności. Większa absencja na wykładach będzie równoznaczna z koniecznością zdania egzaminu.

Na ocenę z ćwiczeń projektowych wpływają:

- końcowa ocena za projekt;

- oceny za prezentacje cząstkowe;

- oceny za klauzule.

Liczy się również ilość obecności na zajęciach oraz ogólna aktywność i zaangażowanie.

 

Termin zaliczenia projektu: 18 czerwca 2024 (ostatnie zajęcia w semestrze)